1403/02/13 17:57:1
خالی شدن شیرخوارگاه به معنی پایان خدمت‌رسانی نیست، شدیدا به حمایت خیرین نیازمندیم

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: شیرخوارگاه به فرزندانی که به خانواده‌های متقاضی منتقل می‌شوند، همچنان خدمات پزشکی، تهیه لباس، پوشک و... ارائه می‌کند. حمیده محدث در گفت‌وگو با ایسنا درباره خالی شدن شیرخوارگاه حضرت علی اصغر(ع) مشهد بیان کرد: پس از اعلام شیوه‌نامه «خانواده میزبان» که شهریور ۱۴۰۲ ابلاغ شد، قسمت جدیدی در سامانه «فرزند خواندگی» به خانواده‌های میزبان اختصاص یافت.

وی در تشریح طرح خانواده میزبان عنوان کرد: ممکن است خانواده‌ها قصد و شرایط دریافت فرزندخوانده نداشته باشند، اما برای میزبانی از فرزندان، تمایل داشته باشند. این خانواده‌ها از طریق موسسات خانواده محور شناسایی شده یا افراد متقاضی در درگاه خانواده میزبان ثبت‌نام می‌کنند. پس از آن، فرآیند ارزیابی خانواده‌ها، مصاحبه با متقاضیان، ارزیابی روانی-اجتماعی و... انجام می‌شود و در صورت تایید موارد فوق، افراد می‌توانند عضو طرح خانواده میزبان شده و از کودکان میزبانی کنند

 

محدث افزود: برای فرزندخواندگی تا سن ۱۶ سالگی و برای خانواده میزبان تا سن ۱۸ سالگی امکان درخواست کودک وجود دارددر طرح خانواده میزبان، خانواده‌ها و فرزندان، هر دو آگاه هستند که این شرایط موقت است. اگرچه در شیوه‌نامه‌های ابلاغ شده برای طرح «خانواده میزبان» محدودیت زمانی ذکر نشده است؛ ولی به محض انتقال فرزندان به خانواده‌ها، تیم‌های مددکاری ما تلاش می‌کنند تا امکان بازپیوند فرزند به خانواده زیستی یا خانواده فرزندپذیر فراهم شود. اولویت بهزیستی، بازپیوند فرزندان به خانواده‌های زیستی است؛ مثلا ممکن است کودک به دلیل این که پدرش در زندان بوده یا مادربزرگ مسکن مناسبی نداشته، در مراکز ما حضور داشته باشد و حالا که مسکن تهیه شده است، فرزند می‌تواند در خانواده خودش حضور یابد. چنانچه شرایط خانواده زیستی فرزندان، مهیا و آماده پذیرش نباشد، کودکان به خانواده‌هایی که در صف پذیرش فرزندخواندگی هستند منتقل می‌شوند.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در پاسخ به سوالی درباره چالش‌های وابستگی نوزادان و کودکان به خانواده‌های موقت در طرح خانواده میزبان، اظهار کرد: در شیرخوارگاه هم این وابستگی برای کودکان ایجاد می‌شود. نوزاد به مربی خود که آن‌ها را در آغوش می‌گیرد، کودکان به مربیانی که همراه آن‌ها هستند و... ممکن است وابسته شوند. اما قطعا فضای یک خانواده از محیط‌های اردوگاهی و شیرخوارگاهی بهتر است. فرزندان در خانواده با مفاهیم بیشتر، ارتباطات موثر و... آشنا می‌شوند. ضمن این که زمانی که قرار است کودک از خانواده میزبان به خانواده دائمی بازپیوند شود، این مراحل در یک فضای کارشناسی شده اتفاق می‌افتد که مشکلات روانی برای آن‌ها ایجاد نشود؛ به‌عنوان مثال خانواده میزبان و خانواده فرزندپذیر در جلسات متعدد با یکدیگر ملاقات خواهند داشت، فرزند از روی پای مادر میزبان به مادر فرزندپذیر منتقل می‌شود، گفت‌وگوهای اخلاقی و رفتاری مختلف انجام می‌شود تا فرزند به خانواده جدید وارد شود.

محدث ادامه داد: پیش از سال ۱۴۰۲ نیز طرح میزبان به صورت استانی و در هماهنگی با دادسرا در حال اجرا بود، اما در آن زمان یک شیوه‌نامه مدون و کشوری وجود نداشت. ایرادات در مدت معین گرفته شد، همکاران ما تجربه کسب کردند، موسسات خانواده‌محور مشخص شدند و اکنون ذیل شیوه‌نامه‌ای که وزارت دادگستری ابلاغ کرده است، فرآیند و اجزای مختلف در هماهنگی با یکدیگر کار را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به خالی شدن شیرخوارگاه‌ مشهد خاطرنشان کرد: با افزایش تعداد خانواده‌های میزبان، شیرخوارگاه خالی شد ولی باید توجه کرد که خالی شدن شیرخوارگاه به معنای قطع و پایان خدمات این مجموعه به کودکان نیست. شیرخوارگاه همچنان به کودکانی که در خانواده‌های میزبان حضور دارند، خدمات پزشکی و پرستاری، لباس، پوشک و... ارائه می‌کند

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی با تاکید بر این که نباید با پذیرش فرزندان در خانواده‌های میزبان، باری بر دوش خانواده‌ها افزوده شود، خاطرنشان کرد: در شرایطی هستیم که فشار اقتصادی روی خانواده‌ها زیاد است؛ مثلا درآمد یک خانواده کارمند با سطح حقوق متوسط، مشخص است و زمانی که فرزندی را پذیرش می‌کنند، باید برخی از نیازهای کودک توسط مراکز ما تامین شود تا خانواده‌ها با مشکل مواجه نشوندهدف ما این است که فرهنگ زیبای میزبانی از فرزندان گسترش یابد و با توجه به محدودیت‌های اقتصادی، فقط به یک طبقه اجتماعی جامعه و اقشاری که تمکن مالی دارند محدود نشود.

محدث افزود: بنابراین با انتقال نوزادان و کودکان به خانواده‌های میزبان، فقط محل زندگی کودک تغییر می‌کند. اگر بچه احساس کسالت و بیماری یا نیاز به دارو و آزمایش داشته باشد، توسط شیرخوارگاه حمایت می‌شود. لباس و پوشک کودکان نیز در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد. همچنین وضعیت کودکان به صورت مرتب توسط پرستارهای ما بررسی می‌شود.

معاون بهزیستی خراسان رضوی با بیان این که همچنان به همکاری مردم نیاز داریم، گفت: بنابراین با خالی شدن موقتی شیرخوارگاه از نوزادان، اینطور نیست که مجموعه تعطیل شود. به شدت به حمایت‌های خیرین نیازمندیم. به جز این خدماتی که به خانواده‌های میزبان ارائه می‌شود، شیرخوارگاه‌ها همچنان پذیرش دارند، اما ما سعی می‌کنیم چرخه‌ی خانواده میزبان، بازپیوند و پذیرش مجدد در خانواده میزبان را حفظ کنیم. کمیته‌های فرزندخواندگی و تیم‌های مددکاری ما به شدت فعال هستند و به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند تا پس از پذیرش فرزندان در شیرخوارگاه، آن‌ها به خانواده‌های میزبان منتقل شوند و سپس شرایط بازپیوند آن‌ها به خانواده‌های زیستی یا فرزندپذیر فراهم شود.

کد خبر 90
لینک کوتاه

برچسب هااخبار مرتبط

نظر شما

 
 
 
تعداد بازدید 1705

آخرین فعالیت ها

عکس اصلی